Posted at 4.5.2016
0

DPH a CLO v Číne a na Aliexpress

Cenu, kterou vidíte na Aliexpressu, je částka, kterou budete platit za zboží. K tomu je však třeba ještě ve výjimečných případech připočítat poplatek za dopravu. Žádné jiné další poplatky na Aliexpressu platit nebudete.

S čím je však v některých případech počítat, je platba DPH a CLA.

DPH a CLO může cenu kupovaného zboží neúměrně navýšit a pak už se vám nemusí vyplatit kupovat ho v Číně, ale může být lepší ho zakoupit v České republice. Limity, které platí pro dovoz zboží mimo země EU, jsou následující:

  • u zboží do 22 Eur (včetně ceny za dopravu) se neplatí ani DPH a ani CLO
  • u zboží v hodnotě od 22 Eur do 150 Eur (včetně ceny za dopravu) se platí DPH
  • u zboží  v hodnotě nad 150 Eur (včetně ceny za dopravu) se platí DPH i CLO

DPH je aktuálně ve výši 21%, výše CLA závisí na druhu zboží. Každý druh zboží má svou sazbu, kterou zjistíte v Celním sazebníku. Orientační výši DPH si můžete vypočítat i sami podle jednoduchého vzorečku DPH = 0,21 x (cena zboží + doprava + CLO). Ikdyž máte dopravu zdarma, započítá se ve výpočtu tabulková cena dopravy. Pokud vám celníci balíček “zachytí“ a vyměří daň, zaplatíte ji až při převzetí balíčku doručovací společnosti. Takový balíček vám přijde na dobírku. Pamatujte však, že celní deklaraci za vás sice dopravci vyřídí, ale nic není zdarma. Česká pošta si za vyřízení celního řízení účtuje dle rozsahu služeb 90 – 190 Kč, DHL 490 Kč. Celní řízení si můžete samozřejmě vyřídit i sami, ale vzhledem k tomu, že jediná celní pošta v ČR je jen v Praze, tak to není moc praktické, pokud nejste z Prahy a nemáte hromadu času.

Mnoho lidí se ptá, jaké je CLO je u mobilních telefonů. Podle sazebníku za mobilní telefon zaplatíte 0 Kč.  Mobily které si objednáte pro svoji potřebu, jsou od platby CLA osvobozeny, zaplatíte za ně jen DPH ve výši 21% dle vzorečku výše.

Jak probíhá celní řízení

Pokud vám celníci zadrží zboží podléhající platbě CLA či DPH, očekávejte ve své schránce dopis od České pošty, ve kterém vás pošta vyzývá k podpisu daných dokumentů, jako je plná moc k zastupování v celním řízení a formulář potřebný k dokončení řízení. V něm vyplníte požadované informace a odešlete jej zpět. Můžete poštou, ale i mailem. Mailem to je samozřejmě rychlejší.

Stejný postup platí i u DHL, elektronicky obdržíte formulář k vyplnění. DHL však požaduje přidělení jednorázového čísla EORI, které lze získat online na portále Celní správy. I u DHL zaplatíte vyměřenou DPH či CLO až při převzetí zboží od doručovatele.

Štítky: , , , ,

Žádný komentář k tomuto inzerátu